1181313
Agnes Cleve
(Sverige, 1876-1951)
Agnes cleve, etsning, signerad agnes cleve och daterad 1910.

AGNES CLEVE, etsning, signerad Agnes Cleve och daterad 1910.

"Läsande pojke II". Plåtstorlek 13,5 x 12 cm.

Ej examinerad ur ram.

Stenungsunds konsthall, "Agnes Cleve", 6/6-17/8 2019.
Uppsala konstmuseum, "Agnes Cleve
Svensk modernist i världen", 6 februari - 1 maj 2016.
Øregaard Museum, Danmark, "Agnes Cleve - Modernist och mønsterbryder", 1/2-31/5 2015.
2014 Mjellby Konstmuseum, Halmstad, Agnes Cleve - en svensk modernist i världen", 10 maj - 7 september 2014.

Mjellby Konstmuseum, Halmstad, Agnes Cleve - en svensk modernist i världen", 2014, utställningskatalogen, avbildad sid 120.

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist Grafik
+46 (0)739 40 08 27

Utropspris
3 000 SEK