A New York Collection

Temaauktionen ”A New York Collection” innehåller en samling verk som tillhört en amerikansk konstälskare. Samlaren startade sin kosmopolitiska karriär i 1980-talets New York. Han var konstnär, kritiker och professor och under sitt liv skrev han återkommande för flera av de viktigaste internationella konsttidningarna. Under 1990-talet kom han till Stockholm där han levde och verkade under långa perioder. Samlaren hade ett genuint intresse för samtidskonsten och han vitaliserade och påverkade det svenska konstlivet genom sitt engagemang inom de högre konstutbildningarna. Temaauktionen innehåller bland annat mindre verk av amerikanska ikoner som Cindy Sherman, Frank Stella och Barbara Kruger.