1241550
Tysk skola 1700-tal
(Tyskland)
Tysk skola 1700-tal. osignerad. oktogonal. tuschlavering, bildyta 20 x 25,5 cm.

TYSK SKOLA 1700-TAL. Osignerad. Oktogonal. Tuschlavering, bildyta 20 x 25,5 cm.

Yttersta domen. Osignerad. Oktogonal. Tuschlavering, bildyta 20 x 25,5 cm, uppklistrad på papper/passepartout 27 x 43 cm.

Uppklistrad på papper. Ytsmuts. Fläckar. Vikmärken.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - Q103
Införselmoms

Svenska slott och herresäten, Skåne, 1909, Maltesholm, se s. 313.
Slott och herresäten i Sverige, Skåne, del 3, 1966, Borrestad, se s. 31.
Ingmar Hasselgren, "Konstsamlaren G.A. Sparre, 1974, se s. 133.

Övrigt

Märkt med De la Gardies ägarstämpel.

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Specialist skulptur och äldre måleri
+46 (0)709 17 99 93

Utropspris
6 000 SEK