1241554
Okänd Konstnär 1600-tal
OkÄnd konstnÄr 1600-tal, osignerad. rödkrita, bildyta  19,5 x 14 cm.

OKÄND KONSTNÄR 1600-TAL, osignerad. Rödkrita, bildyta 19,5 x 14 cm.

Man med yxa sedd bakifrån. Osignerad. Rödkrita, bildyta 19,5 x 14 cm, uppklistrad på papper fäst på passepartout 35,5 x 28 cm.

Uppklistrad på papper. Ytsmuts. Fläckar.

Införselmoms

Svenska slott och herresäten, Skåne, 1909, Maltesholm, se s. 313.
Slott och herresäten i Sverige, Skåne, del 3, 1966, Borrestad, se s. 31.
Ingmar Hasselgren, "Konstsamlaren G.A. Sparre, 1974, se s. 133.

Övrigt

Märkt med De la Gardies ägarstämpel.

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Specialist skulptur och äldre måleri
+46 (0)709 17 99 93

Utropspris
6 000 SEK