1241571
Italiensk skola 1700-tal
(Italien)
Italiensk skola 1700-tal, osignerad. rödkrita, bildyta 30 x 18 cm.

ITALIENSK SKOLA 1700-TAL, osignerad. Rödkrita, bildyta 30 x 18 cm.

Jacob och hans familj innan mötet med Esau. Rödkrita, bildyta 30 x 18 cm, uppklistrad på papper fäst i passepartout 47 x 35 cm.

Uppklistrad på papper. Ytsmuts. Fläckar. Smärre vikmärken.

Införselmoms

Svenska slott och herresäten, Skåne, 1909, Maltesholm, se s. 313.
Slott och herresäten i Sverige, Skåne, del 3, 1966, Borrestad, se s. 31.
Ingmar Hasselgren, "Konstsamlaren G.A. Sparre, 1974, se s. 133.

Övrigt

Märkt med De la Gardies ägarstämpel.

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Specialist skulptur och äldre måleri
+46 (0)709 17 99 93

Utropspris
3 000 SEK