1241627
Okänd Konstnär 1600-tal
OkÄnd konstnÄr 1600-tal. påskrift 'daniels de malinas'. (2). akvarell och tusch, vardera 11,5 x 9,5 cm.

OKÄND KONSTNÄR 1600-TAL. Påskrift 'Daniels de Malinas'. (2). Akvarell och tusch, vardera 11,5 x 9,5 cm.

Ett landskap och en munks martyrdöd. 2 stycken teckningar. Påskrift 'Daniels de Malinas'. Akvarell och tusch, vardera 11,5 x 9,5 cm. Uppklistrade på papper, limmade tillsammans på passepartout 40,5 x 21 cm.

Uppklistrade på papper. Ytsmuts. Fläckar.

Införselmoms

Svenska slott och herresäten, Skåne, 1909, Maltesholm, se s. 313.
Slott och herresäten i Sverige, Skåne, del 3, 1966, Borrestad, se s. 31.
Ingmar Hasselgren, "Konstsamlaren G.A. Sparre, 1974, se s. 133.

Övrigt

Märkta med De la Gardies ägarstämpel.

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Specialist skulptur och äldre måleri
+46 (0)709 17 99 93

Utropspris
7 000 SEK