1241635
Venetiansk mästare
(1600-tal)
Venetiansk mÄstare, osignerad. blyerts 13,5 x 11 cm.

VENETIANSK MÄSTARE, osignerad. Blyerts 13,5 x 11 cm.

En general framför en gudinna
(förmodligen en studie för ett åttkantigt fack i taket). Osignerad. Blyerts, bild 13,5 x 11 cm uppklistrad på passepartoput 43 x 27 cm.

Uppklistrad på papper sedan uppklistrad på passepartout. Ytsmuts. Obetydliga fläckar.

Införselmoms

Svenska slott och herresäten, Skåne, 1909, Maltesholm, se s. 313.
Slott och herresäten i Sverige, Skåne, del 3, 1966, Borrestad, se s. 31.
Ingmar Hasselgren, "Konstsamlaren G.A. Sparre, 1974, se s. 133.

Övrigt

Märkt med De la Gardies ägarstämpel.

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Specialist skulptur och äldre måleri
+46 (0)709 17 99 93

Utropspris
6 000 SEK