1241636
Jan (Johannes) van der Straet (Stradanus), hans krets
(1523-1605)
Jan van der straet (johannes stradanus), hans krets. osignerad. akvarell och tusch 20 x 26,5 cm.

JAN VAN DER STRAET (JOHANNES STRADANUS), hans krets. Osignerad. Akvarell och tusch 20 x 26,5 cm.

Personifieringar av Konsten. Osignerad. Akvarell och tusch, bild 20 x 26,5 cm (uppklistrad på papper 32 x 40 cm).

Uppklistrad. Ytsmuts. Fläckar. Revor.

Införselmoms

Svenska slott och herresäten, Skåne, 1909, Maltesholm, se s. 313.
Slott och herresäten i Sverige, Skåne, del 3, 1966, Borrestad, se s. 31.
Ingmar Hasselgren, "Konstsamlaren G.A. Sparre, 1974, se s. 133.

Övrigt

Märkt med De la Gardies ägarstämpel.

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Specialist skulptur och äldre måleri
+46 (0)709 17 99 93

Utropspris
8 000 SEK