By Malene Birger - Objects to make a world

Se en temaauktion skapad utifrån By Malene Birgers vår-sommar 2021 kollektion, som denna säsong ramas in av konst och design utvalt i samarbete med Bukowskis. Bjud på dina favoriter bland svenska och internationella designikoner, där formgivare som Frank Lloyd Wright, Harry Bertoia, Arne Jacobsen finns representerade bland många andra. I en fotografisk serie har By Malene Birger även utforskat sin fascination för konst och design fotograferat av Benedict Brink, Elizabeth Heltoft och Ilaria Orsini.

Läs artikeln>

30 föremål
GUNNAR NYLUND, vas / golvvas, stengods, Rörstrand.
Slutpris
4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, 1900-talets andra hälft.
Slutpris
4 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, 1900-talets mitt.
Slutpris
2 800 EUR
Utropspris
300 EUR
CLAESSON KOIVISTO RUNE, soffbord, "Brasilia", Swedese.
Slutpris
9 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
CARL ÖJERSTAM, fåtölj "Storvik" för IKEA 2001-05.
Slutpris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUNNAR NYLUND, kanna, stengods. Rörstrand, signerad.
Slutpris
2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VAS Rörstand 1900-talets mitt glaserat stengods.
Slutpris
4 088 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PAOLO DE POLI, dörrhandtag, Gio Ponti, Italien 1960-tal.
Slutpris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PALLAR 4 st 1900-tal.
Slutpris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SOFFA, 1900-talets mitt.
Slutpris
16 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATTA, Keshan, ca 426 x 300 cm.

Utropspris
25 000 SEK
SOFFBORD, travestin, 1900-talets mitt.
Slutpris
9 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ERIK OLE JÖRGENSEN, fåtölj för Bovirke Danmark 1950-tal.
Slutpris
15 100 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ARNE JACOBSEN, stolar 6 st "Sjuan för Fritz Hansen Danmark.
Slutpris
19 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Golvlampa, uplight, 1900-talets andra hälft.
Slutpris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PALLAR, 3 st, samt STOL, allmoge, 1800/1900-tal.
Slutpris
5 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HARRY BERTOIA, fåtölj, "Diamond Chair", Knoll.
Slutpris
9 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FÅTÖLJ, S35, Marcel Breuer, Thonet, 1970/80-tal.
Slutpris
14 500 SEK
Utropspris
7 000 SEK