1193161
Maria Wiik
(Finland, 1853-1928)
Maria wiik, olja på duk, signerad och daterad-21.

MARIA WIIK, olja på duk, signerad och daterad-21.

Kaffepannan putsas. 32x26 cm.

Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott.

Pia Katerma, "Maria Wiik", WSOY 1954, nr. 606. Avbildad på sid.145.

Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist Konst
+358 (0)50 410 1377

Utropspris
2 000 EUR