Modern Art + Design 628  –
Följ auktionen live  ⟩
Modern Art + Design 628  –
Följ auktionen live  ⟩
1247600
Maria Wiik
(Finland, 1853-1928)
Maria wiik, akvarell, signerad och daterad 1895.

MARIA WIIK, akvarell, signerad och daterad 1895.

Landskap från Ruovesi. 17,5x25,5 cm.

Åldersrelaterat slitage.Helhetsintrycket är gott.

Maria Wiiks minnesutställning, Konsthallen i Helsingfors 1929, nr. 115.

Pia Katerma, "Maria Wiik", WSOY 1954, nr. 247.

Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist Konst
+358 (0)50 410 1377

Utropspris
700 EUR