1264743
Albert Lindfors
(Finland, 1860-1922)
Albert lindfors, olja på duk, signerad och daterad 1889.

ALBERT LINDFORS, olja på duk, signerad och daterad 1889.

Strandvägen. 41x51 cm.

Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott.

Övrigt

Till en av Finlands guldålders mindre kända konstnärer hör Albert Lindfors (1860-1922). Även i övrigt vet man inte mycket om hans liv, i huvudsak beroende på att hans hem gick upp i rök under branden i Forssa 1901, då en stor mängd dokument, brev och tavlor målade av honom förstördes.
Albert Lindfors studerade först i Stockholms Industriskola. Mitt under studierna beslöt han sig för att resa till Centraleuropa och Italien för att studera och arbeta. Han återvände två år senare, 1866, till Sverige och tog då teckningslärarexamen. Därefter studerade han på Stockholms Kungliga Konstakademi, varifrån han dimitterades år 1889. Tillbaka i Finland verkade han som intendent och styrelsemedlem för konstnärsförbundet och som lärare på Konstindustriella högskolan. Han fortsatte med sina studieresor till Centraleuropa och hans verk var utställda på Paris salonger. Vid sekelskiftet bosatte han sig i Forssa och grundade där 1906 en biograf, den första landsbygdsbiografen i Finland.
Albert Lindfors är också känd som dekorations- och kulissmålare. Han har planerat glasmålningarna i Forssas gamla välsignelsekapell och är upphovsman till Kristus-målningen i Helsingfors heliga hjärtats kapell.

Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist Konst
+358 (0)50 410 1377

Utropspris
600 EUR