A Modern Selection

Välkommen att utforska temaauktion A modern selection. Auktionen är ett komplement till höstens specialauktion Helsinki Winter Sale i december och presenterar 49 verk av framstående finländska konstnärer. Bland höjdpunkterna eftertraktade verk av bl.a. Eva Cederström, Rafael Wardi och Sam Vanni.

44 föremål
ELVI MAARNI, FIOLSPELARE.
Slutpris
2 601 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
JUHANI LINNOVAARA, gouache och tusch, signerad.
Slutpris
1 200 EUR
Utropspris
1 800 EUR
HÅKAN BRUNBERG, olja på papper/palett, signerad.
Slutpris
740 EUR
Utropspris
1 000 EUR
SAM VANNI, gouache, signerad och daterad -52.
Slutpris
4 405 EUR
Utropspris
1 500 EUR
Rafael Wardi, olja på duk, signerad och daterad -49.
Slutpris
3 900 EUR
Utropspris
3 000 EUR
Anita Snellman, olja på duk, signerad.
Slutpris
1 650 EUR
Utropspris
1 200 EUR
Jorma Turtiainen, olja på duk, signerad och daterad -85.
Slutpris
2 300 EUR
Utropspris
1 200 EUR
Carolus Enckell, blandteknik, monogramsignerad.
Slutpris
480 EUR
Utropspris
400 EUR
ANITRA LUCANDER, olja på pannå, signerad.
Slutpris
1 300 EUR
Utropspris
1 500 EUR
SOILE YLI-MÄYRY, olja på duk, signerad och daterad 2002.
Slutpris
1 525 EUR
Utropspris
1 200 EUR
Yrjö Saarinen, Sommarvy.
Slutpris
3 800 EUR
Utropspris
1 800 EUR
EVA CEDERSTRÖM, "ROMEO OCH JULIA".
Slutpris
4 400 EUR
Utropspris
4 000 EUR
Kimmo Kaivanto, gouache, signerad och daterad -74.
Slutpris
2 402 EUR
Utropspris
1 200 EUR
Slutpris
480 EUR
Utropspris
400 EUR
Kristian Krokfors, "Blå trädgård".
Slutpris
1 151 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
Kristian Krokfors, "Grön trädgård".
Slutpris
1 000 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
Slutpris
340 EUR
Utropspris
400 EUR
Anita Snellman, olja på duk, signerad och daterad -66.
Slutpris
1 250 EUR
Utropspris
1 000 EUR
Slutpris
720 EUR
Utropspris
400 EUR