1246126
Thea Ekström
(Sverige, 1920-1988)
Thea ekstrÖm, blandteknik på papper lagd på pannå, signerad och daterad 9 vi 65.

THEA EKSTRÖM, blandteknik på papper lagd på pannå, signerad och daterad 9 VI 65

Utan titel, 45 x 84,5 cm.

Övre vänstra hörnet med pappersförlust. Smärre repor.

Övrigt

Thea Margit Ekström var en svensk bildkonstnär och musiker född i Stockholm. Hon studerade vid Konstakademin för Oscar Reutersvärd men var huvudsakligen självlärd. Ekström arbetade med tecken och skapade verk inspirerade av kinesiska tuschmålningar, egyptiska hieroglyfer och konströrelser som surrealism och imaginism.
Ekström arbetade i en speciell teknik där hon skrapade sig genom målningens tunna lager och fyllde sedan i ristningarna med ny färg. Resultatet gav bilden en matt glans där ytan är sprucken och spröd, samtidigt som den tycks hårt pressad.

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89

Utropspris
8 000 SEK