1281319
Economiska dictionnairen, 1779-1806 (4 vol)
Economiska dictionnairen, 1779-1806 (4 vol).

Johan Fischerström:

Nya swenska economiska dictionnairen. Eller försök til et almänt och fullständigt lexicon, i swenska hushållningen och naturläran. 1-4. [Med:] Bihang till del 1-3.

Stockholm 1779-1792 & 1806; & 1796. 8:o. (20,5 x 12,5 cm.) XVI + 804; + 532; + 518; + 512; + 10 sid. + 27 delvis utvikbara graverade planscher. Med 5 graverade vinjetter, samt 4 graverade titelvinjetter.

Fyra ngt nötta halvskinnband med släta guldornerade lackade ryggar, ytligt krackelerad lack, sista delen med lätt avvikande nummerskylt och något mörknad rygg. Gula snitt. Del 1-3 med nya marmorerade pärmpapper och bra gjorda äldre lagningar. Ställvis med fuktfläckar och solkigheter, inlagorna ställvis bucklade av fukt, särskilt tredje delen. De fyra planscherna 7-10 i första bandet är inte ituskurna utan sitter ihop på två blad, likaså i andra bandet där tab. 1-3, 5-7 och 8-9 är tryckta på samma blad. Namnteckning W. Gadolin på frampärmarnas insida. Namnstämpel Hilda Grönholm, Kumo, på försättsbladen. Med det ovanliga bihanget samt den utökade förklaringen över figurerna i band 4 på 2 sidor, tryckt av Peter Sohm 1806.

Planscherna illustrerar bl.a. artikeln om bin och biodling, som omfattar 238 sidor. Artikeln om brännvin upptar 130 sidor.

.

Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Utropspris
2 500 SEK