Kalevala – med kärlek för historien

Sedan 1937 har Kalevala Koru smyckat kvinnor i såväl Finland som runt om i världen. När Elsa Heporauta grundade företaget var tanken att skapa smycken för den finländska kvinnan med utgångspunkt i forntida smycken. Under 1940-talet bestod Kalevala Korus kollektion redan av ca 300 olika smyckesmodeller, varav Kalevala Korus första chefsdesigner Germund Paaers ”Mångudinnan” tillverkas än idag. År 1947 ordnade Kalevala Koru en smyckestävling och banade med hjälp av den väg för nya unga smyckesformgivare och de moderna smyckena. Kalevala Korus produktion utvecklades med andra ord snabbt till att även omfatta moderna smycken inspirerade av det förflutna.

Sedan 1900-talets mitt har Kalevala Korus tyngdpunkt sakta men säkert förflyttats mot de moderna smyckena med hjälp av innovativa chefsdesigners så som Börja Rajalin, Eero Rislakki, Paula Häiväoja och Kirsti Doukas. Kalevala Koru är därför ett företag som sedan 1937 har skapat smycken för framtiden genom att i sina smycken binda samman samtiden med historierna från det förflutna.

Skapat och ägt av finländska kvinnor står Kalevala Koru idag för hantverket, det inhemska, tidlös skönhet och hållbarhet, men även för kvinnlighet, jämlikhet och frihet. Kalevala Koru är en ed för framtiden där det förflutna och dess berättelser hedras och förs vidare till framtida generationer.

72 föremål