1294581

BOK, blandteknik, innehållande 24 litografier och etsningar i original box och omslag.

Bok, blandteknik, innehållande 24 litografier och etsningar i original box och omslag.

Numrerad 214 (utav 950 + 49 numrerade). Katalog "Le Surréalisme" för utställningen "Internationale du Surréalisme" oragniserad av Marcel Duchamp och André Breton på Galerie Maeght, Paris, 1947. Med dedikation till Max Walter Svanberg från André Breton.
Litografier av bl.a. Joan Mir+o (hans första färglitografi).Utgiven av Pierre à Feu/Maeght Éditeur, Paris, 1947.

Ej examinerad. Saknas detalj på framsidan.

Placering: Geijersgatan 3A, 411 34 Göteborg

Schwarz 523.

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist Grafik
+46 (0)739 40 08 27

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
50 000 SEK