Asian sale

Inredare världen över använder asiatisk konst och konsthantverk för att krydda såväl moderna som klassiska inredningar, nu mer än någonsin. Vi bjuder här på ett urval av asiatiska föremål att inreda ditt hem med. Auktionen innehåller objekt från flera privata samlingar och innefattar porslin, textilier, mattor, japanska träsnitt, kinesiska målningar, möbler, nefrit och bronser.

175 föremål
Urna med lock, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
5 208 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Tvättfat, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
5 021 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Vaser, 2 st, porslin, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
3 202 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Tempelljusstakar, fyra stycken, metall. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Tallrikar, 6 st, porslin, Kina 1700-tal.
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
400 EUR
Stekfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
2 775 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Skål, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
2 613 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Bojan, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Matta, Kina, ca 198 x 198 cm.
Klubbat pris
24 500 SEK
Utropspris
9 000 SEK
Katsushika Hokusai, blad ur album, färgträsnitt. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Medicinskåp/ -byrå, Korea, 1900-tal.
Klubbat pris
570 EUR
Utropspris
400 EUR
Serveringsfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Urnor, två stycken, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
6 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
6 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Urna med lock, porslin. Qingdynastin, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Golvurnor, 2 st, porslin. Qingdynastin, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
3 405 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Krukor, två stycken, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
5 815 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Krukor, tre stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
3 450 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Rökelsehållare, lergods. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Ljushållare, brons. Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Rökelsehållare, Qingdynastin, Kina 1800-talets slut.
Klubbat pris
150 EUR
Utropspris
300 EUR
Skålfat på fot, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Serveringsfat, kompaniporslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Kruka, Kina, 1900-talets början.
Klubbat pris
140 EUR
Utropspris
200 EUR
Kruka, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
6 008 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Vas samt flaska, keramik. Songstil, 1900-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Skål, Kina 1600-tal.
Klubbat pris
611 EUR
Utropspris
200 EUR
Kruka, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Skulptur, sten, Kina.
Klubbat pris
220 EUR
Utropspris
250 EUR
Sadeltäcke, Antik, Ningxia, ca 142 x 70 cm.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Silfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Flaska samt vas, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
3 633 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Urna med lock, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
9 263 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Rökelskar, porslin, Kina 1700-tal.
Klubbat pris
1 050 EUR
Utropspris
400 EUR
Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi.
Klubbat pris
2 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Skål, keramik. Korea, Koryo, 1300/1400-tal.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Fat, kompaniporslin, Qingdynastin, Yongzheng.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Vaser, tre stycken, keramik. Sydostasien, 1500/1600-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Kanna, porslin. Japan, Edo, 1700-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Vas, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
13 863 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Porslinsföremål, 4 delar, porslin. Qingdynastin, 1700-1800-tal.
Klubbat pris
9 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Fragment, textil. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
1 305 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Bordslampor, ett par, porslin. Kina, 1900-talets senare del.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Skål, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
8 208 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Vas, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Speglar, fyra stycken, brons. Kina, 18/1900-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Ytterfoder, brons. Kina, omkring 1900.
Klubbat pris
7 700 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Matta, semiantik Baotou, Kina, ca 175 x 108 cm.
Klubbat pris
3 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Väktarfigur Kina Ming-stil 1900-tal brons.
Klubbat pris
89 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Matta Kina old ca 230 x 166 cm.
Utropspris
2 500 SEK
Skulpturer, brons, tre stycken. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Resealtare, Tibet, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
1 611 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Buddha, cloissoné och brons. Troligen Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
11 360 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Pilgrimskrus, porslin. Qingdynastyin, 1800-tal.
Klubbat pris
7 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Paraplyställ, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
4 008 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Gekko Ogata, färgträsnitt. Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Golvas, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
17 544 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Panel, trä med sten/nefrit inlägg, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Dekordel, trä och metall. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
4 010 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Bojan, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK