1304514

Louise Adelborg

(Sverige, 1885-1971)
Louise adelborg, matservis med dekor för olympiska spelen 1948, 58 delar, porslin, rörstrand.

Louise Adelborg, matservis med dekor för Olympiska Spelen 1948, 58 delar, porslin, Rörstrand.

Förgyll dekor av de Olympiska ringarna och årtalet 1948. Märkta undertill med IFK Norrköpings sköld.
Gåva från IFK Norrköping till klubbens spelare som spelade i landslaget i fotboll vid OS London 1948.

12 mattallrikar, diameter, 24,5 cm,
12 tallrikar, diameter 21,5 cm
12 sopptallrikar, diameter 25 cm
12 assietter, diameter 12,5 cm
Kanna, höjd 18 cm
såsskål på fat
4 uppläggningsskålar, diameter 18-24 cm
4 ovala uppläggningsfat, längd 27-37 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Birger ”Bian” Rosengrens samling.

Övrigt

Utropspris
5 000 SEK