1304516

Guldmedalj, Olympiska Spelen London 1948, förgyllt silver, John Pinches Ltd, London.

Guldmedalj, olympiska spelen london 1948, förgyllt silver, john pinches ltd, london.

Motivet formgivet av Prof. Guiseppe Cassioli,
Florens, Italien. Åtsida med segergudinnan Victoria (Nike) sittandes ovan stadion. Frånsida med vinnaren framburen av jublande atleter. I originaletui. Diameter 5,2 cm. Vikt 69 g.

Helhetsintrycket är gott. Etui med slitage.

Proveniens

Birger ”Bian” Rosengrens samling.

Övrigt

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK