1346837

Patrik Andiné

(Sverige, Född 1968)
Patrik andiné, olja på duk signerad.

Patrik Andiné, olja på duk signerad

"Tiden skapar nya sår". Utförd 2012. Duk 75 x 80 cm.

Verken finns att se på Bukowskis, Berzelii Park 1
15 – 18 september, onsdag – fredag 11.00–17.00, lördag 11.00–15.00.

Uthämtning av inköpta verk
Bukowskis Västberga allé 3, från den 24 september

Proveniens

Angelika Knäpper Gallery, Stockholm.

Angelika Knäpper Gallery, Stockholm, 3 mars-5 april 2012.

”Popsurrealistiska äventyr. Precis som på tidigare utställningar finns här såväl snötäckta granar som mystiska draperier och gåtfulla interiörer. Många av bilderna skulle kunna vara skruvat kolorerade filmrutor från gamla Hollywoodfilmer, gärna något mystiskt kriminaldrama. Ibland kan det tyckas alltför lätt att referera till David Lynch och ”Twin Peaks”, men faktum är att det tvingas man att göra ofta, inte bara i konstens värld utan när det gäller kultur överhuvudtaget.”
Ur recension i Svenska Dagbladet, 3/12 2015
"Sagolikt symbolspråk. Patrik Andiné tar med betraktaren på gåtfulla resor rakt in i sin egen sagovärld, fulla av mer eller mindre personliga, krumbukta symboler.
Enstaka människor, långt ifrån varandra i karga märkliga fantasilandskap, där relationen man/kvinna tycks ha upphört. Ändå finns hoppet om kommunikation kvar i bilderna, eftersom lockelsen fortfarande finns där. Det ger betraktaren en strimma av hopp, en känsla av att jädraranamma, helt kört borde det liksom inte vara.”
Ur recension i DN Kultur, 16/5 2000

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57

Utropspris
50 000 SEK