1320308

Stig Lindberg

(Sverige, 1916-1982)
Stig lindberg, skålar, 3 st, fajans, gustavsberg studio.

Stig Lindberg, skålar, 3 st, fajans, Gustavsberg studio.

Tre skålar med handmålad dekor. Fajansmålare Giowanni Pugno, Franca Pugno, och Karin Gustavsson. Signerade med studiohanden, Sweden, numrerade. Längd 16-16,5, bredd 14,5, höjd 8,5 cm.

Smärre slitage. Krackelyr. En skål andrasortering. Repa på en skål.

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Utropspris
3 000 SEK