Einar Nerman - en privatsamling

Utforska en privatsamling som innehåller fina exempel på Einar Nermans omfångsrika och varierande produktion. För de flesta är konstnären mest känd för sin illustration ”Solstickepojken” = sonen Tom som prytt våra tändsticksaskar sedan 1936.
Einar Nerman (1888-1983) var en mångsidigt begåvad person, och arbetade både som bildkonstnär, illustratör och scenartist. Utbildningen till bildkonstnär skedde bland annat hos Henri Matisse i Paris och hos Carl Wilhelmson i Stockholm. Parallellt var han även elev på Elin Svenssons Dramatiska Elevskola och studerade dans för Anna Behle under 1910-talet. Han var generationskamrat med bland annat Isaac Grünewald och Einar Jolin tillsammans med vilka han ställde ut på utställningen ”1909 års män”. Einar Nerman deltog vidare i teater- och dansuppsättningar i Stockholm och turnerade även som danskonstnär utomlands, både i Europa och USA.
Det är dock främst som illustratör som han är känd. Redan tidigt kom hans konst att röra sig mot illustrationen. Han tyckte om att arbeta med teckningar och silhuetter – inspirationen till dessa hämtade han från konstens, teaterns och dansens värld och senare även från filmens värld. Han var även en vittberest konstnär som periodvis bodde utomlands och kom att bli flitigt anlitad som illustratör i seriemagasin så väl i Sverige, Europa och USA. Nämnas kan Söndagsnisse, Strix och den engelska tidskriften Tatler, i den senare uppskattades hans porträtt av dåtidens ”londonkändisar”.

32 föremål
Einar Nerman, tusch, signerad.

Utropspris
2 000 SEK

Utropspris
2 500 SEK

Utropspris
2 500 SEK
Einar Nerman, teckning, signerad.

Utropspris
3 000 SEK

Utropspris
2 000 SEK

Utropspris
15 000 SEK
Einar Nerman, tusch, osignerad.

Utropspris
1 500 SEK

Utropspris
2 000 SEK

Utropspris
2 500 SEK

Utropspris
3 000 SEK

Utropspris
2 500 SEK

Utropspris
2 000 SEK