1312022

Alvar Aalto

(Finland, 1898-1976)
Alvar aalto, vas "savoy", iittala, finland, modell 3030, troligen 1960-talets slut.

Alvar Aalto, vas "Savoy", Iittala, Finland, modell 3030, troligen 1960-talets slut.

Formblåst klarglas, signerad med gravyrpenna ALVAR AALTO - 3030, höjd 15,3 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77

Utropspris
1 500 SEK