1327041

Alvar Aalto

(Finland, 1898-1976)
Alvar aalto, soffbord, modell 70, o.y huonekalu-ja rakennustyötehdas, artek, finland.

Alvar Aalto, soffbord, modell 70, O.y Huonekalu-ja Rakennustyötehdas, Artek, Finland.

Fanerat med björk. Svartlackerade ben. Diameter 63, höjd 57 cm.

Slitage. Märken. Fläckar. Krackelyr.

Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Utropspris
6 000 SEK