1329335

Kärlskåp, 1700-tal.

Kärlskåp, 1700-tal.
Kärlskåp, 1700-tal.
Kärlskåp, 1700-tal.
Kärlskåp, 1700-tal.
Kärlskåp, 1700-tal.
Kärlskåp, 1700-tal.
Kärlskåp, 1700-tal.

Målat, tudelat skåp med uppsvängt krön. Överdelen med dörrpar med bakomliggande hyllplan, inkl skedhylla. Underdelen med två draglådor samt dörrpar med bakomliggande hyllplan. Beslag av mässing och smide. Bredd 126, djup nederst 50 cm, höjd 209 cm. Nyckel finns.

Åldersrelaterat slitage. Renoverat. Senare målning, nyckelskyltar och krok. Kompletterat med senare ben. Torrsprickor. Delvis maskstunget.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Utropspris
600 EUR