Design Övrigt
1330761

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo tynell, taklampa, modell k1-9/k idman 1900-talets mitt.

Paavo Tynell, taklampa, modell K1-9/K Idman 1900-talets mitt.

Stomme av mässing. Tre ljuspunkter, svängda armar. Ljusa tygskärmar. Diameter 55 cm. Höjd 60 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken. Senare delar. Ej funktionstestad.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Utropspris
500 EUR