1301903

Christoph Jacobsz van der Lamen

(Holland, 1606-1651)
Christoph jacobsz van der lamen, hans krets. 5 st, osignerad. förstärkta pannåer 50 x 39 cm vardera.

Christoph Jacobsz van der Lamen, hans krets. 5 st, osignerad. Förstärkta pannåer 50 x 39 cm vardera.

De fem sinnena. Förstärkta pannåer 50 x 39 cm vardera.

Pannåsprickor. Färgbortfall. Retuscher (synliga under uv-ljus). Mindre fläckar. Skrapmärken.

Proveniens

Bukowski Auktioner, Höstauktionen 31 okt - 3 nov 1989, kat nr 408.

Övrigt

De fem sinnena: Känseln, Hörseln, Synen, Lukten och Smaken.

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Specialist skulptur och äldre måleri
+46 (0)709 17 99 93

Utropspris
75 000 SEK