1334556

Olavi Hänninen

(Finland, 1920-1992)
Olavi hänninen, stol, tillverkad av antti salo vid savonia university of applied sciences.

Olavi Hänninen, stol, tillverkad av Antti Salo vid Savonia University of Applied Sciences.

Formpressad plywood sits på metallställ. Bredd 64 cm. Sitthöjd 30 cm. Totalhöjd 70 cm.

Fanerskador.

Placering: Mastgatan 4-6, Gamla Hamnen, 00160 Helsingfors - N600
Proveniens

Airi Snellman-Hänninen och Olavi Hänninens privata samling.

Stolen är avbildad i boken "Muovituolista raitiovaunuun, Olavi Hänninen – sisustusarkkitehti 1920-1992". Utgivare Multikustannus 2006. Sid 20.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

350
3 598
395
Utropspris
800 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (2 bud)
29 okt 17:31
350 EUR
29 okt 17:30
200 EUR