Tekanna, tedosor, två stycken samt fat till tekanna, porslin, Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).

Tekanna med lock med dekor av palatslandskap i underglasyrblått samt med spår av förgyllning. Handtag med dekor av band lagda omlott. Tedosor med dekor av landskap i underglasyrblått. Samt ett fat för tekanna med dekor i famille rose. Tekannans höjd 11.5 cm. Tedosornas höjd 11.5 cm. Fatets diameter 13.5 cm.

Slitage. Mistor. En tedosa med nagg längs mynningen.

Simon Lundberg
Simon Lundberg
+46 (0) 739 16 36 13

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17

Utropspris
5 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Important Winter Sale 645

1098. Skål, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Budhistorik
38 000

ditt bud
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
Fair warning
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
Fair warning
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
11 000

ditt bud
10 000

ditt bud
9 500

ditt bud
9 000

ditt bud
8 500

ditt bud
8 500

ditt bud
8 000

ditt bud
7 500

ditt bud
7 500

ditt bud
7 000

ditt bud
6 500

ditt bud
Aktuellt bud:
38 000 SEK