1345534

Servisdelar, porslin, 32 delar, Kina, Qianlong (1736-95).

Dekor av parklandskap i underglasyrblått, samt med ozierbård. 12 tallrikar, 25 cm. 9 assietter, 15,5 cm. 5 små skålfat, 15,5 cm. 6 stekfat, 24-44 cm.

Ett trasigt skålfat medföljer. Sprickor och lagningar på en del. Smärre fläckar. Nagg på en assiett, ett serveringsfat. Tillverkningsdefekter. Bruksslitage. Glasyrmistor. Smutsig. Krackelyr på det näst störtsa stekfatet.

Utropspris
10 000 SEK