Tekannor, tre stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.

En stor med europeiserande dekor i famille rose. Längd 22 cm, höjd 16 cm. En liten i imarifärger, godronnerad. Höjd 10,5 cm. Längd 14 cm. En i famille rose. Höjd 12 cm, längd 15 cm.

Den större tekannan med kantlagning på locket. Imarikannan med ej tillhörande lock, insides bränningsdefekter. Den mindre famille rosekannan med nagg på pip samt locket med nagg.

Utropspris
3 000 SEK