1344855

Arman (Armand Pierre Fernandez)

(Frankrike/USA, 1928-2005)
Arman, skulptur, signerad och numrerad 76/80.

"Le fantôme de la liberté". Signerad Arman och numrerad 76/80. Järn. Höjd 54 cm. Med original trälåda.

Obetydligt slitage

Konstnär

Armand Pierre Fernandez, ”Arman”, var en fransk skulptör och bildkonstnär verksam i Frankrike och USA. Han studerade vid Ècole du Louvre i Paris. Arman tillhörde de så kallade ”nyrealisterna”, en grupp skapad av Pierre Restany och Yves Klein. Nyrealisterna avbildade massproducerade vardagsföremål och integrerade dem i sina verk. Under åren 1959-1962 utvecklade Arman sin mest kända stil bestående av slumpmässigt hopplockade föremål. Dessa kallade han ”Ackumulationer” och ”Poubelle” (sopor). De bestod av gemensamma och identiska objekt, som han arrangerade i plexiglas. Arman är främst känd för sina skulpturer bestående av sammansättningar av objekt, ofta musikinstrument som fioler och saxofoner.

Simon Lundberg
Simon Lundberg
+46 (0) 739 16 36 13

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17

Utropspris
35 000 SEK