1349452

Jules Schyl

(Danmark/Sverige, 1893-1977)
Jules Schyl, olja på duk, signerad.

Stilleben med blommor och ung flicka. 86 x 66 cm.

Konstnär

Jules Schyl var målare, grafiker och tecknare. Han utbildades till teckningslärare 1914-17 vid Tekniska skolans högre konstindustriella skola i Stockholm. Efter studier i Köpenhamn knöts han som teckningslärare till Malmö yrkesskolor och han drev under 1920-talet även målarskola i Lund. Tillsammans med några skånska målare startade han konstnärsgruppen "De tolv" och bidrog till den skånska modernismens genombrott. Schyl företog genom åren studieresor till bl a Danmark, Tyskland, Italien, Frankrike och Spanien. Han hämtade ofta sina motiv i musikens och dansens värld men utökade senare sin motivkrets med landskap, stilleben och porträtt.

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17

Utropspris
8 000 SEK