1352238

Kjell Jörstedt

(Sverige, Född 1943)
Kjell jörstedt, olja på duk, signerad kjell jörstedt och daterad 1974.

Kjell Jörstedt, olja på duk, signerad Kjell Jörstedt och daterad 1974.

"Avrundning". 94 x 122 cm.

Proveniens

Galleri Prisma, Stockholm, inköpt 1975.

Kjell Jörstedt, född 22 1943 i Stockholm, är en svensk målare som studerade vid Kungliga Konsthögskolan 1969-1974.

Hans realistiska, ibland närmast fotorealistiska målningar är ofta mörka och målade i en avskalad färgskala, där gestalter med hjälp av ljusdagrar frigörs ur dunklet. Hans motiv har inte sällan ett kritiskt och satiriskt innehåll riktad mot både över- och arbetarklass och hans bilder har ibland jämförts med Roy Anderssons filmiska tablåer.

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Telefontid: Mån – Fre 9–13

Telefontid: Mån – Fre 9–13

Utropspris
15 000 SEK
Rekommendationer