1354009

Carl Birger Höög

(Sverige, 1899-1929)
Carl Birger Höög, olja på duk.

Carl Birger Höög, olja på duk

Porträtt av kvinna. 65 x 50 cm.

Oramad. Ytsmuts. Färgbortfall/skav längs kanterna från tidigare ramning

Proveniens

Arkitekten Anders Höög (far till konstnären).
Därefter i arv till nuvarande ägare.

Konstnär

Höög, Carl Birger (1899-1929,) svensk målare. Dog ung och blev först efter sin död känd för svensk publik. På 1920-talet gjorde den nya tiden sitt intåg i Paris. Det var jazzens och charlestonedansens, de korta klänningarnas och det shinglade hårets tid. Detta mötte den unge Höög när han kom för att studera för Othon Friesz. Det var det glada sorglösa livet, det uppsluppna festande Paris som han skildrade med grym ironi. Färgskalan är spartansk med brunt och ockra mot vilka han effektfullt ställer det dovt gröna. Ofta är målningarna utförda i den Nya Saklighetens anda, som var på modet i mitten av 1920-talet. Rörelsen är frusen, ett allmäneuropeiskt fenomen, som hade sitt ursprung i det italienska "Pittura metafisica". Han blev endast 29 år. Efter hans bortgång hölls en minnesutställning i Konstnärshuset i Stockholm

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17

Utropspris
13 000 SEK