Vi satte bo år 1962

Barbro & Lars Andersson Collection
Barbro Andersson var endast 24 år gammal då hon köpte en fastighet vid Djulösjön utanför Katrineholm i Sörmland. På tomten stod vid den tiden endast et litet torp. År 1979 var det så dags för Lars och Barbro att bygga sitt drömhus. Det moderna hus det unga paret lät bygga var starkt influerat av dansk modernistisk arkitektur som de mött i Danmark och Skåne och blivit förtjusta i. De två var mycket design- och moderoade och fyllde huset med spännande form, ett intresse som kom att följa dem genom åren.
De köpte redan år 1962 de tre ikoniska PK25-fåtöljerna, ritade av Poul Kjaerholm och som i det nya hemmet kom att placeras direkt i blickfånget strax innanför entrén. Redan året därpå införskaffades paret "Scimitar-fåtöljer" av Fabricius & Kastholm och sedan fortsatte det med Arne Norells "Ari" och "Inka" kompletterande med spännande, framför allt italienska armaturer.
Josef Frank sa att ett hem aldrig skall bli klart och det tycks även ha varit den här familjens motto. De senaste möblerna inköptes till hemmet i början av 2000-talet.
Samlingen säljs i denna Online only auktion samt Live/Slagauktionerna Contemporary Art & Design 2 november och Modern Art + Design 17 – 18 november.

65 föremål
Matbord, 1960/70-tal.

Utropspris
4 000 SEK
Matbord, samtida.

Utropspris
5 000 SEK