808809

KALKAR, 2 st, silver, en Christoffer Nordin, Hudiksvall (-1819-1858) OCH en Magnus Wallengren, Halmstad 1815.

Kalkar, 2 st, silver, en christoffer nordin, hudiksvall (-1819-1858) och en magnus wallengren, halmstad 1815.

En med invändig förgyllning. Klockformad kuppa med svisselerad dekor, på hög rund fot. Höjd 12-12,5 cm, total vikt 69 gram.

Slitage, bucklor, bristning.

Utropspris
3 000 SEK