Selected Classics Online – 19th & early 20th century paintings

Från sommarens aftonljus över de svenska slättlandskapen till dramatiska kustlinjer och solbelysta snötoppar. Här finns landskapsmåleriets alla oändliga och fängslande motiv med slingrande skogsvägar, djupa sjöar eller öppna fält. Friluftsmålarnas banbrytande konst i slutet av 1880-talet fick många efterföljare i konsthistorien och kom att påverka generationer av konstnärer. Auktionens urval omfattar såväl friluftsmåleri, med landskap och motiv från djurriket, som ateljéarbeten och inkluderar förutom våra kända nordiska konstnärer även ett porträtt av Édouard Gelhay och ett landskap av Raymond Thibésart.

30 föremål
Anna Billing, akvarell, signerad.

Utropspris
5 000 SEK