Modern Art Online

I temaauktionen Modern Art Online presenteras ett kurerat urval av konstnärer verksamma under 1900-talet, där starka kompositioner och djärva uttryck dominerar. Auktionen bjuder på intressanta målningar, grafik och skulptur.

Bland konstnärer som finns representerade i auktionen återfinns bland annat Olle Baertling och Isaac Grünewald. Ur Halmstadgruppen erbjuds verk av Sven Jonson, Axel och Erik Olson och Esaias Thorén. Temaauktionen inkluderar även flera Göteborgskolorister som Ivan Ivarson, Erling Ärlingsson, Ragnar Sandberg och Carl Kylberg. Bland andra svenska folkkära konstnärer syns verk av Lennart Jirlow, Madeleine Pyk och Bengt Lindström.

Modern art online omfattar omkring 90 verk av såväl svensk som internationell konst.

70 föremål
Nils Nilsson, olja på duk.

Utropspris
6 000 SEK
Ingegerd Torhamn, olja på pannå.

Utropspris
10 000 SEK
Aly Ben Salem, gouache, signerad.

Utropspris
20 000 SEK

Utropspris
30 000 SEK