1402767

Antoni Tàpies

(Spanien, 1923-2012)
Antoni Tàpies, färgetsning, signerad HC, utgiven 1988.

Antoni Tàpies, färgetsning, signerad HC, utgiven 1988

"Gat". Bladstorlek 55 x 75 cm.

Ej examinerad ur ram.

Galfetti 1205

Konstnär

al Set”, vilken hade beröringspunkter med surrealismen och dadaismen. Tapies är representant för den informella konsten, som inspirerats av Miro och Dubuffet. Hans måleri har under 60-talet utvecklats i en allt formsträngare och asketisk ritning med tonvikt på struktur och materialeffekter, där han använder en kombination av lera och marmordamm, för att få fram en särskilt grov ytstruktur.

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17

Utropspris
12 000 SEK