Kan inte nå servern

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Carl Larsson, 6 st teckningar, signerade C.L., tusch och täckvitt på papper, monterade på kartong.
Carl Larsson, 6 st teckningar, signerade C.L., tusch och täckvitt på papper, monterade på kartong.
Carl Larsson, 6 st teckningar, signerade C.L., tusch och täckvitt på papper, monterade på kartong.

Carl Larsson, 6 st teckningar, signerade C.L., tusch och täckvitt på papper, monterade på kartong.

”En blick på grafven”, signerad C.L., 17,5 x 11,5 cm.
”Källan”, signerad C.L., 17,5 x 11,5 cm
”Slutvinjett till slottet och kojan”, signerad C.L., 13,5 x 10,5 cm.
”Gossen och leksakerna”, signerad C.L, 17,5 x 11,5 cm
”Slutvinjett, eklog”, signerad C.L., 13,5 x 10,5 cm
”Hymn”, signerad C.L, 17,5 x 11,5 cm.

Uppklistrade på kartong, mjuka veck, fläckar, nålhål.

Följerätt: Nej
Proveniens

Adolf Bonniers förlag (genom Isidor Bonnier), Stockholm.
Fil. dr Emil Hultmarks samlingar, Stockholm
Därefter i arv till nuvarande ägare.

Utställningar

Ulwa Neergaard, "Signerat med pensel och penna", upptagen i katalogdelen under 1883-1884, kat nr 152. Omnämnda samt 3 st avbildade ("Till Isabelle", "Hjorten och kaninen" samt "Källan") sid 60 ff.
Georg Pauli, "Pariserpojkarne", 1926, omnämnda sid 126.

Konstnär

Carl Larsson räknas som en av de största svenska konstnärerna genom tiderna. Han föddes i Gamla Stan i Stockholm och studerade vid Kungliga Konstakademin åren 1866-76. Efter studierna i Stockholm reste han till Frankrike och bosatte sig i Grèz-sur-Loing, dit också andra konstnärer sökte sig. Där utförde han främst målningar med trädgårdsmotiv. I Frankrike träffade han sin blivande maka Karin Bergöö, som också var konstnär och kom att betyda mycket för hans produktion. Redan under studieåren försörjde han sig som fotoretuschör och som tecknare i pressen. Det var också under studietiden som Larsson lärde känna Anders Zorn och Bruno Liljefors, tillsammans brukar de tre kallas för ABC-konstnärerna. I slutet av 1880-talet fick paret Larsson ”Lilla Hyttnäs" i Sundborn utanför Falun av Karins far och det är där Larssons mest kända akvareller som skildrar hans familj kommer till. Motiven föreställer ofta soliga landskap med badande och metande barn, kräftfiske, måltider i det gröna samt interiörscener. Larsson är bland annat representerad i Nationalmuseum där väggmålningen ”Gustav Vasas intåg i Stockholm” och ”Midvinterblot” fyller trapphallen. Väl representerad främst på Nationalmuseum i Stockholm och på Göteborgs Konstmuseum.

Läs mer
Köpinformation
Auktionen avslutades
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.
Utropspris
8 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Andra har även tittat på