457781
TALLRIK, Porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen i S:t Petersburg 1809-1817.
Tallrik, porslin. kejserliga porslinsmanufakturen i s:t petersburg 1809 1817

Från Gurjev-originalservisen som Alexander I beställde till sin fru.
Brättet med bearbetade förgyllningar mot röd fond. I mitten "Vy av Palatset i staden Gattjina" graverad av I. Cheski. Unikt för servisen var att alla delar har olika motiv.
Diameter 24,5 cm. Utan stämpel. Inskription om kalkomanin med kyrilliska bokstäver i svart emaljfärg.

Bruksslitage.

Övrigt
  1. ТАРЕЛКА. Фарфор. Императорский фарфоровый завод, Санкт-Петербург 1809-1817. Часть подлинного сервиза Гурьева. Александр I заказал сервиз для своей супруги. Позолоченный ободок на красной основе. "Вид Гатчинского Дворца" по центру, гравировка И. Чески. Все части сервиза имеют уникальные мотивы. Диаметр 24,5 см. Немаркированная. Надпись кириллицей черной эмалью.
Slutpris
2 100
22 500
2 325
Utropspris
3 000 EUR
Budhistorik (5 bud)
26 maj 2015 17:43
2 100 EUR
26 maj 2015 16:23
2 000 EUR
16 maj 2015 12:57
1 500 EUR
8 maj 2015 18:37
1 000 EUR
8 maj 2015 15:39
30 EUR