Klassiska
614421
Sigrid Granfelt
(1868-1942)
Sigrid granfelt, stÅtlig tall
Sigrid granfelt, stÅtlig tall
Sigrid granfelt, stÅtlig tall

SIGRID GRANFELT, STÅTLIG TALL.

Sign. Olja på pannå 40,5x30,5 cm.

Övrigt

En motivmässigt och stilistiskt jämför målning av Granfelt, Tallar på klippor, daterad 1898, såldes på Bukowskis Klassiska auktion, Helsingfors, 14 december 2011, lot 159.
Sigrid Maria Granfelt var bördig från Åbo till en adlig släkt. Hon studerade i Helsingfors, först i Tyska fruntimmerskolan och senare i Ritskolan. Efter studierna i Helsingfors reste hon till Paris för att studera målning och vistades också i Tyskland, Holland och Italien. Sommaren 1902 besökte hon Åland för första gången. 1910 köpte hon Husö gård på Bergö där hon lät uppföra ett hus, än idag känt som det Gula huset. På gården höll Sigrid djurhållning, växtodling och trädgårdsbruk. Hon jobbade med att utveckla hemslöjden på Åland och hon var aktiv i Martharörelsen. Hon började även arbeta med keramik och möbler vilka hon själv både byggde och dekorerade. Sigrid hade ett starkt botaniskt intresse, vilket syns i inredningsdetaljer i Gula huset. Två år före sin död donerade hon Husö med dess inventarier till Åbo Akademi.

Slutpris
1 500
16 071
1 661
Utropspris
1 000 EUR
Budhistorik (14 bud)
26 maj 2015 18:38
1 500 EUR
26 maj 2015 18:38
1 450 EUR
26 maj 2015 18:38
1 400 EUR
26 maj 2015 18:38
1 350 EUR
26 maj 2015 18:37
1 250 EUR