722197
KEJSERLIG GÅVOKLOCKA, silver, Ryssland, Pavel Buhre, daterad 4.7.1901
Kejserlig gÅvoklocka, silver, ryssland, pavel buhre, daterad 4.7.1901

Diameter 5 cm.

Slitage, funktionen ej testad

Proveniens

Gåva av tsar Nikolai II åt underofficeren för Tavastehus skarpskyttebataljon, Matti Nurkka. Priset var för uskattning av avstånd på skjutläger i Ryssland. Klockan gavs personligen av tsaren som besökte lägret. Matti Nurkka var född 6.11.1869 och dog 26.3.1945.

Joachim Borgström
Joachim Borgström
Specialist klassisk konst, möbler, konsthantverk och silver
+358 (0)40 555 1334

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Slutpris
2 601
27 868
2 879
Utropspris
700 EUR
Budhistorik (31 bud)
12
8 dec 2015 17:39
2 601 EUR
11
8 dec 2015 17:39
2 501 EUR
11
8 dec 2015 17:38
2 400 EUR
10
8 dec 2015 17:38
2 300 EUR
11
8 dec 2015 17:37
2 200 EUR