KLASSISKA
729996
BÄGARE, silver och niello, Ryssland, Veliky Ustyug 1800-talets början, Alexandr Shilin, vikt 94 g.
BÄgare, silver och niello, ryssland, veliky ustyug 1800-talets början, alexandr shilin, vikt 94 g.

Enbart stämplad med mästar stämpel. Delvis förgylld. Rikligt dekorerad med niello och flätat rutmönster. Höjd 5,5 cm, diameter 5,4 cm.

Bruksslitage

Övrigt

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Slutpris
5 700
61 431
6 340
Utropspris
400 EUR
Budhistorik (67 bud)
8 dec 2015 17:31
5 700 EUR
8 dec 2015 17:31
5 500 EUR
8 dec 2015 17:30
5 250 EUR
8 dec 2015 17:30
5 050 EUR
8 dec 2015 17:30
4 718 EUR