KLASSISKA
732389
Tyko Sallinen
(1879-1955)
Tyko sallinen, "sjÄlvportrÄtt".

TYKO SALLINEN, "SJÄLVPORTRÄTT".

Sign. Olja på duk 71,5x51,5 cm.

Proveniens

Gösta Stenman, därefter inom hans familj.

Septem 1915, Stenmans konstpalats 1922; Nationalmuseum Stockholm 1944; Venedigbiennalen 1954; Riksförbundet för bildande konst H 55; Finska konstföreningens utställning 1958; Riksförbundet för bildande konst 210; Ateneum 1958; Kunstföreningen i Köpenhamn 1969; Helsingfors Konsthall 1979 & 1987; Åbo konstmuseum 1988; Björneborg konstmuseum 1988.

Nils-Gustav Hahl: samling Gösta Stenman nr 215, avbildad; Tito Colliander: Sallinen bild på sid 214.

Övrigt

Utförd 1911.

Slutpris
14 900
158 804
16 459
Utropspris
6 000 EUR
Budhistorik (24 bud)
8
8 dec 2015 16:31
14 900 EUR
8 dec 2015 16:31
14 700 EUR
8
8 dec 2015 16:30
14 300 EUR
8 dec 2015 16:30
14 100 EUR
8
8 dec 2015 16:30
13 700 EUR