CONTEMPORARY F178

Visar föremål 1 – 100 av 103
HEIKKI ORVOLA, BÄGARE. Rustik filigran. Sign. Heikki Orvola, Nuutajärvi Notsjö. Tidigt 1970-tal.

Svart och orange olpalglas. Höjd 13,5 cm.

Slutpris 260 EUR
Utropspris
400 EUR

Slutpris
260 EUR
RENÉ BURRI, "STUDIO YVES KLEIN, PARIS, 1961".

Sign. Även signerad a tergo. Gelatinsilverfotografi, bildyta 18,5x27,5 cm. Framtagen 1997.

Slutpris 840 EUR
Utropspris
1 000 EUR

Slutpris
840 EUR
MARKKU SALO, SKÅL MED LOCK. Dora. Sign. Markku Salo, Nuutajärvi 2000 48/60.

Klart glas med opal filigran och bruntonat lock. Höjd 25 cm, bredd 18 cm. Originalask i trä.

Slutpris 340 EUR
Utropspris
400 EUR

Slutpris
340 EUR
HELI HILTUNEN, "FRÅN KVÄLL TILL MORGON".

Diptyk. A tergo sign. 2009. Olja på duk 24x19+24x19 cm.

Slutpris 1 150 EUR
Utropspris
600 EUR

Slutpris
1 150 EUR
PAUNO ANTERO POHJOLAINEN, "BARCELONA".

Sign. -09. Vaxfärg, plåt, trä, syrad bladkoppar 116x142x33 cm.

Slutpris 3 000 EUR
Utropspris
6 000 EUR

Slutpris
3 000 EUR
MARKUS HENTTONEN, "WALL #5".

MARKUS HENTTONEN, "WALL #5".

A tergo sign. 2012, C-print, diasec, 3/6, 130x100 cm.

Slutpris 2 000 EUR
Utropspris
2 500 EUR

Slutpris
2 000 EUR
RITVA-LIISA POHJALAINEN, GLASSKULPTUR. Sign. Andiago, Ritva-Liisa Pohjalainen 2011.

Färgad glasformation i friblåst klart glas. Höjd 40 cm. Svart granitpiedestal, höjd 9,5 cm.

Slutpris 1 850 EUR
Utropspris
2 000 EUR

Slutpris
1 850 EUR
PEKKA PAIKKARI, KERAMIKSKULPTUR. Arabia, 1985.

Höjd 30 cm.

Utropspris
1 200 EUR
HANNU VÄISÄNEN, "FEM FRÖJDER".

Sign. 2000. Olja på skiva 65x54 cm.

Slutpris 860 EUR
Utropspris
1 000 EUR

Slutpris
860 EUR
PAOLA NAVONE, SOFFA, Ghost 16, Gervasoni.

Löstagbar klädsel, bredd 220 cm, djup 134 cm, höjd (utan kuddar) 69 cm.

Slutpris 1 400 EUR
Utropspris
1 500 EUR

Slutpris
1 400 EUR
HANS CHRISTIAN BERG, "VISUAL VORTEX-LUMINAL BLUE".

A tergo sign. 2004. Akryl 116x100x39 cm.

Slutpris 4 600 EUR
Utropspris
7 000 EUR

Slutpris
4 600 EUR
OUTI PIENIMÄKI, "ÖDETS KVINNOR".

A tergo sign. 1999. Olja på duk 93x98 cm.

Slutpris 710 EUR
Utropspris
1 000 EUR

Slutpris
710 EUR
LAURI LAINE, KOMPOSITION.

LAURI LAINE, KOMPOSITION.

A tergo sign. -87. Olja på duk 210x200 cm.

Slutpris 2 300 EUR
Utropspris
5 000 EUR

Slutpris
2 300 EUR
RAILI TANG, UTAN TITEL.

RAILI TANG, UTAN TITEL.

A tergo sign. -85. Olja på duk 300x69 cm.

Slutpris 5 700 EUR
Utropspris
2 500 EUR

Slutpris
5 700 EUR
KERTTU NURMINEN, KONSTGLAS, "Bambu", sign. Kerttu Nurminen Nuutajärvi Notsjö 1991.

Blåst klart och rödbrunt glas, höjd 57,5 cm.

Slutpris 1 000 EUR
Utropspris
2 000 EUR

Slutpris
1 000 EUR
KERTTU NURMINEN, GLASRELIEF. Sign. Kerttu Nurminen Nuutajärvi Notsjö.

Sandblästrad formation med rött och metallskiftande omfångsglas. Diam. 28 cm.

Slutpris 260 EUR
Utropspris
400 EUR

Slutpris
260 EUR
HEIKKI MARILA, "TURENKI".

HEIKKI MARILA, "TURENKI".

A tergo sign. 2001. Olja på duk 123x170 cm.

Slutpris 4 050 EUR
Utropspris
2 500 EUR

Slutpris
4 050 EUR
MATTI KUJASALO, "ORDNING".

MATTI KUJASALO, "ORDNING".

Sign. -73. a tergo på kilramen. Akryl på duk 245x184 cm.

Slutpris 15 200 EUR
Utropspris
4 000 EUR

Slutpris
15 200 EUR
SATU SYRJÄNEN, KERAMIKSKULPTUR, "Rött fält", sign. Satu Syrjänen 2008.

Bredd 48 cm, djup 38 cm, höjd 10 cm.

Utropspris
1 500 EUR
HENRY WUORILA-STENBERG, "MÅLNING".

A tergo sign. 1998. Olja och alkyd på duk 220x164 cm.

Slutpris 3 800 EUR
Utropspris
5 000 EUR

Slutpris
3 800 EUR
NANNA SUSI, "LIVET".

NANNA SUSI, "LIVET".

A tergo sign. (Helsinki) 2009. Olja på duk 82x120 cm.

Slutpris 6 200 EUR
Utropspris
3 500 EUR

Slutpris
6 200 EUR
PERTTI KEKARAINEN, "DENSITY".

PERTTI KEKARAINEN, "DENSITY".

A tergo sign. 1998. C-print på hårdskiva 190x120 cm.

Slutpris 3 000 EUR
Utropspris
3 500 EUR

Slutpris
3 000 EUR
TERO LAAKSONEN, UTAN TITEL.

TERO LAAKSONEN, UTAN TITEL.

Sign. 1986. Blandteknik 44x58 cm.

Slutpris 500 EUR
Utropspris
800 EUR

Slutpris
500 EUR
MARKKU SALO, GLASSKULPTUR. Ur serien Depends on water. Sign. M. Salo. Nuutajärvi, sent 1990-tal.

Klart glas. Höjd 57 cm, diam. 25 cm.

Slutpris 1 201 EUR
Utropspris
1 500 EUR

Slutpris
1 201 EUR
ANNE KATRINE DOLVEN, "IT'S ALRIGHT I & III".

Diptyk. A tergo sign. 2000. Olja på aluminium á 90x60 cm.

Slutpris 2 800 EUR
Utropspris
3 500 EUR

Slutpris
2 800 EUR
KERTTU NURMINEN, KONSTGLAS, 3 delar, sign. Kerttu Nurminen Nuutajärvi Notsjö 1991.

Blåst och matterat flerfärgat glas, flaskornas höjd 31,5 cm och 26,5 cm, fatets diameter 31,5 cm.

Slutpris 860 EUR
Utropspris
1 500 EUR

Slutpris
860 EUR
KATJA VARTIAINEN, "BIRDY".

KATJA VARTIAINEN, "BIRDY".

A tergo sign. 2009. Olja på duk 38x40 cm.

Slutpris 160 EUR
Utropspris
300 EUR

Slutpris
160 EUR

Stämplad Arabia Made in Finland, höjd 20,5 cm, diameter 16 cm.

Utropspris
1 200 EUR
HARRI KOSKINEN, POKAL. Sign. Harri Koskinen, Nuutajärvi -09.

Flerfärgat glas. Höjd 18 cm.

Slutpris 190 EUR
Utropspris
400 EUR

Slutpris
190 EUR
KATJA TUKIAINEN, "MISS RODEO".

A tergo sign. 2006. Olja och blyertspenna på skiva 45x40 cm.

Slutpris 885 EUR
Utropspris
1 000 EUR

Slutpris
885 EUR
HEIKKI ORVOLA, VAS. Sign. Heikki Orvola, Nuutajärvi Notsjö. 1980-talets början.

Filigranglas. Höjd 30 cm.

Slutpris 190 EUR
Utropspris
400 EUR

Slutpris
190 EUR
PAUL RIMMINGTON, "STARDUST".

PAUL RIMMINGTON, "STARDUST".

Assemblage. Sign. 2005. Blandteknik, höjd 53 cm.

Slutpris 500 EUR
Utropspris
800 EUR

Slutpris
500 EUR
KIM SIMONSSON, "Lilla spottande flickan" sign. Kim 13/30, 2009.

Keramik, höjd 26 cm.

Slutpris 1 800 EUR
Utropspris
1 200 EUR

Slutpris
1 800 EUR
RAUHA MÄKILÄ, "DREAMS OF YOU AND ME".

A tergo sign. 2006. Akryl på skiva 42,5x49,5 cm.

Slutpris 1 050 EUR
Utropspris
800 EUR

Slutpris
1 050 EUR
SATU SYRJÄNEN, KERAMIKSKULPTUR, "Blått fält", sign. Satu Syrjänen 2009.

Utropspris
1 500 EUR
HEIKKI ORVOLA, FAT. Sign. Heikki Orvola, Nuutajärvi, II.

Klart och vitt filigranglas. Diam. 43,5 cm.

Slutpris 185 EUR
Utropspris
400 EUR

Slutpris
185 EUR
JANI LEINONEN, "THE END".

JANI LEINONEN, "THE END".

Sign. 2007. Litografi, bladstorlek 75,5x56 cm.

Slutpris 1 170 EUR
Utropspris
700 EUR

Slutpris
1 170 EUR
CRIS AF ENEHIELM, DANSARE.

CRIS AF ENEHIELM, DANSARE.

Sign. 2000. Olja på skiva 223x153 cm

Slutpris 3 200 EUR
Utropspris
4 000 EUR

Slutpris
3 200 EUR
LAURI LAINE, "HINDER II".

LAURI LAINE, "HINDER II".

A tergo sign. -89. Olja på duk 190x234 cm.

Slutpris 5 000 EUR
Utropspris
6 000 EUR

Slutpris
5 000 EUR
JENNI SORSA, KONSTGLAS, "Dreamscraper", sign. Jenni Sorsa 2012.

Blåst, blått glas, matt yta, djupslipade former på flaskhalsen. Höjd 29 cm.

Slutpris 400 EUR
Utropspris
500 EUR

Slutpris
400 EUR
HARRI KOSKINEN, KONSTGLAS, "Alue", sign. Harri Koskinen, Iittala 2000 5/30.

Klart och grönt slipat glas. I originalask med Pro Arte 2000 häfte. Bredd 22 cm, längd 16 cm, höjd 4 cm.

Slutpris 3 100 EUR
Utropspris
1 000 EUR

Slutpris
3 100 EUR
RISTO SUOMI, "NATTENS PÄRLA".

RISTO SUOMI, "NATTENS PÄRLA".

A tergo sign. 2011-2014. Akryl på duk 170x110 cm.

Utropspris
3 000 EUR
PAUL OSIPOW, "PARADISE VIEW VII".

A tergo sign. -89. Akryl på duk 256x192 cm.

Slutpris 12 201 EUR
Utropspris
5 000 EUR

Slutpris
12 201 EUR
PAULI PARTANEN, GLASSKULPTUR. Sign. Pauli Partanen, Nuutajärvi.

Flerfärgat glas. Höjd 34,5 cm.

Slutpris 153 EUR
Utropspris
300 EUR

Slutpris
153 EUR
SAMI LUKKARINEN, "VIITATORNI".

A tergo sign. 2001. Olja på duk 183x123 cm.

Slutpris 2 200 EUR
Utropspris
1 800 EUR

Slutpris
2 200 EUR
KERTTU NURMINEN, VAS, sign. K. Nurminen Nuutajärvi.

Iriserande bubbelglas. Höjd 29 cm, diameter 25 cm.

Utropspris
600 EUR
ELINA BROTHERUS, "LANDSCAPES AND ESCAPES VI".

Sign. på certifikat. 1999. Kromogenisk C-print på Kodak-papper, aluminium, 1/7, á 70x99 cm.

Slutpris 3 600 EUR
Utropspris
4 000 EUR

Slutpris
3 600 EUR
HEIKKI VIINIKAINEN, KONSTGLAS, "Sato" (Skörden), sign. Heikki V 2015.

Blåst turkost glas, höjd 27,5 cm.

Slutpris 400 EUR
Utropspris
500 EUR

Slutpris
400 EUR
PAULI PARTANEN, KERAMIKFAT. Akvarium. Sign. Partanen -09.

Färgglaserat. Längd 59,5 cm.

Slutpris 200 EUR
Utropspris
400 EUR

Slutpris
200 EUR
MARKKU SALO, KONSTGLASFLASKA. Sign. Markku Salo, Nuutajärvi 2011.

Blått och opalglas med metallkork och borst. Höjd 33,5 cm.

Slutpris 400 EUR
Utropspris
600 EUR

Slutpris
400 EUR
RENÉ BURRI, "CHILDREN, 1967".

RENÉ BURRI, "CHILDREN, 1967".

Sign. Även signerad a tergo. Gelatinsilverfotografi, bildyta 15x23 cm. Framtagen 1997.

Slutpris 600 EUR
Utropspris
800 EUR

Slutpris
600 EUR
ELINA BROTHERUS, "MARSEILLE".

ELINA BROTHERUS, "MARSEILLE".

A tergo sign. 1999. C-print på aluminium, 2/6, 105x135 cm.

Slutpris 2 800 EUR
Utropspris
3 500 EUR

Slutpris
2 800 EUR
KERTTU NURMINEN, FAT. Palazzo. Sign. Kerttu Nurminen, Nuutajärvi.

Blått och grönt filigranglas. Diam. 38,5 cm.

Slutpris 260 EUR
Utropspris
400 EUR

Slutpris
260 EUR
VIGGO WALLENSKÖLD, "STUND".

VIGGO WALLENSKÖLD, "STUND".

A tergo sign. 2003. Olja på duk 127x95 cm.

Slutpris 1 550 EUR
Utropspris
2 500 EUR

Slutpris
1 550 EUR
HEIKKI ORVOLA, GLASSKULPTUR. Sign. Heikki Orvola, Nuutajärvi Notsjö 1994.

I formblåst och gjutet glas. Höjd 31,5 cm.

Utropspris
2 500 EUR
MARKKU SALO, GLASSKULPTUR. Sign. Markku Salo Nuutajärvi Notsjö, 1988.

Matterat svart glas med svartvitt filigranlock. Höjd 58 cm, diam. 18 cm.

Slutpris 800 EUR
Utropspris
1 000 EUR

Slutpris
800 EUR
HEIKKI ORVOLA, GLASSKULPTUR, "Maya".

Gjutet, sandblästrat klart glas, skild sockel i gjutet svart glas. Unik, tillverkad för Pro Arte-serien 1995. Höjd 43,5 cm.

Utropspris
1 000 EUR
RITVA-LIISA POHJALAINEN, GLASSKULPTUR. Sign. Keidas musta, Ritva-Liisa Pohjalainen 2009, 7/50.

Färgad glasformation i friblåst klart glas. Höjd 25 cm.

Utropspris
800 EUR
TOMMI TOIJA, "VÄNTA!".

TOMMI TOIJA, "VÄNTA!".

Sign. -07. Keramik 47x27x36 cm.

Slutpris 2 300 EUR
Utropspris
2 000 EUR

Slutpris
2 300 EUR

Röd och orangefärgat filigranglas. Diam. 38,5 cm.

Slutpris 225 EUR
Utropspris
400 EUR

Slutpris
225 EUR
VIGGO WALLENSKÖLD, "SLOTT".

VIGGO WALLENSKÖLD, "SLOTT".

A tergo sign. 2005. Olja på duk 22,5x60 cm.

Slutpris 700 EUR
Utropspris
1 000 EUR

Slutpris
700 EUR
FUJIWO ISHIMOTO, KERAMIKFAT. Sign. Ishimoto -04. Föreningen för Arabias Konstavdelningen, 9e våningen.

Brunglaserad. Diam. 52 cm.

Slutpris 2 300 EUR
Utropspris
2 000 EUR

Slutpris
2 300 EUR
MARGARETA VON BONSDORFF, "VID VATTNET".

Olja på duk 100x160 cm.

Slutpris 920 EUR
Utropspris
1 000 EUR

Slutpris
920 EUR
FUJIWO ISHIMOTO, KERAMIKFAT. Sign. Ishimoto -03. Föreningen för Arabias Konstavdelning, 9:e våningen.

Vitglaserad. Diam. 55,5 cm.

Slutpris 1 500 EUR
Utropspris
2 000 EUR

Slutpris
1 500 EUR
PEKKA PAIKKARI, KERAMIKSKULPTUR. Arabia, 1998.

Höjd 125 cm.

Utropspris
3 200 EUR
JASMIN ANOSCHKIN, KERAMIKSKULPTUR. Lila koala.

Färgglaserad stengods. Höjd 51,5 cm, längd 38 cm.

Utropspris
3 000 EUR
ETTORE SOTTSASS, GLASSKULPTUR. Sign. Venini 2003 Ettore Sottsass.

Tvådelad, grönt och orange glas. Höjd 25 cm, diam. 26,5 cm.

Slutpris 936 EUR
Utropspris
500 EUR

Slutpris
936 EUR
ANNA-KARIN FURUNES, "PICTURE VI".

A tergo sign. 2006. Akryl på duk, perforerad. 160x160 cm.

Slutpris 7 200 EUR
Utropspris
5 000 EUR

Slutpris
7 200 EUR
TERO LAAKSONEN, "URNA".

TERO LAAKSONEN, "URNA".

A tergo sign. 1997. Olja och tempera på duk 122x99 cm.

Slutpris 3 200 EUR
Utropspris
4 000 EUR

Slutpris
3 200 EUR
SATU SYRJÄNEN, KERAMIKSKULPTUR, "Gult fält", sign. Satu Syrjänen 2009.

Utropspris
1 500 EUR
STEVEN HOLL, BORD och FYRA STOLAR.

Kiasma. Stolar i grön glasfiber med aluminiumben. Höjd 90 cm. Bordet i brukspatinerad mässing med aluminiumben, höjd 70 cm, bredd 125 cm, djup 71 cm.

Slutpris 6 200 EUR
Utropspris
5 000 EUR

Slutpris
6 200 EUR
SUSANNE GOTTBERG, "BRÖDER".

SUSANNE GOTTBERG, "BRÖDER".

A tergo sign. -92. Olja på duk 67x67 cm.

Slutpris 2 810 EUR
Utropspris
1 300 EUR

Slutpris
2 810 EUR
PEKKA PAIKKARI, KERAMIKSKULPTUR. Arabia, 2015.

Höjd 38 cm.

Slutpris 1 200 EUR
Utropspris
1 500 EUR

Slutpris
1 200 EUR
JOCK STURGES, "CELIE, MONTALIVET, FRANCE".

A tergo sign. Gelatinsilverfotografi, 3/40, bildyta 46x36 cm.

Slutpris 2 150 EUR
Utropspris
1 200 EUR

Slutpris
2 150 EUR
TOM LIEBER, UTAN TITEL.

TOM LIEBER, UTAN TITEL.

Olja på duk 223x198 cm.

Slutpris 6 400 EUR
Utropspris
2 000 EUR

Slutpris
6 400 EUR
HEIKKI ORVOLA, BÄGARE. Sign. Heikki Orvola, Nuutajärvi Notsjö. 1970-tal.

Grönt och orange glas. Höjd 16,5 cm.

Slutpris 220 EUR
Utropspris
400 EUR

Slutpris
220 EUR
HENRY WUORILA-STENBERG, "IRONINS ÄNDE".

A tergo sign. 2010. Olja på duk 170x148 cm.

Utropspris
4 000 EUR
HANS CHRISTIAN BERG, SKULPTUR.

Glas, metall, ca 58x60x42 cm.

Slutpris 4 200 EUR
Utropspris
3 000 EUR

Slutpris
4 200 EUR
TUIJA LINDSTRÖM, "PIA". 1982.

TUIJA LINDSTRÖM, "PIA". 1982.

A tergo sign. Pigmentavdrag, 2/6, bildyta 20x20 cm.

Slutpris 600 EUR
Utropspris
800 EUR

Slutpris
600 EUR
SUSANNE GOTTBERG, "VÄNTAD".

SUSANNE GOTTBERG, "VÄNTAD".

A tergo sign. Olja på duk 4x 40x40 cm.

Slutpris 3 600 EUR
Utropspris
2 500 EUR

Slutpris
3 600 EUR
ANNE KATRINE DOLVEN, "2:57".

ANNE KATRINE DOLVEN, "2:57".

Videoinstallation. 35 mm film på dvd, föreställd som projektion. Längd 4 min 35 sek. Edition 4/5 + 2 AP, ca. projiceringsstorlek 500x700 cm

Utropspris
5 000 EUR
MARKUS HENTTONEN, "ROOFTOP PARTY".

A tergo sign. 2008. C-print, diasec, 3/6, 100x130 cm.

Slutpris 2 000 EUR
Utropspris
2 500 EUR

Slutpris
2 000 EUR
MARKKU SALO, SKULPTUR. Sign. Markku Salo, Nuutajärvi 2011.

Klart glas med förgylld oval, krönande hund. Höjd 25 cm.

Slutpris 960 EUR
Utropspris
600 EUR

Slutpris
960 EUR
TUIJA LINDSTRÖM, "ESTELLA". 1983.

A tergo sign. Pigmentprint AP 1/3, bildyta 14x14 cm.

Slutpris 1 250 EUR
Utropspris
1 500 EUR

Slutpris
1 250 EUR
KERTTU NURMINEN, GLASSKULPTUR, fisk. Sign. K. Nurminen, Nuutajärvi.

Flerfärgat filigranglas. Etikettmärkt. Längd 28 cm, höjd 18 cm.

Slutpris 361 EUR
Utropspris
400 EUR

Slutpris
361 EUR
PENTTI SAMMALLAHTI, "THE RUSSIAN WAY".

Sign. -91 eller -92. Svit om 16 st fotogravyrer samt 1 st silvergelatinfotografi. Bildyta ca 14 x 36 cm/st. Mapp numrerad 70/200 + 40 AP.

Slutpris 2 550 EUR
Utropspris
2 000 EUR

Slutpris
2 550 EUR
MAARIA MÄRKÄLÄ, "UR SERIEN VÄSTERLEDEN AVSLUTAR - LIGHT YELLOW".

A tergo sign. 2008. Olja på duk 100x100 cm.

Utropspris
1 800 EUR
MARI RANTANEN, "ONE SIDE OF PARADISE".

Triptyk. A tergo sign. 1990. Olja på duk 183x61 cm + 183x132cm + 183x61 cm.

Slutpris 15 400 EUR
Utropspris
3 000 EUR

Slutpris
15 400 EUR
MATTI KUJASALO, KOMPOSITION.

MATTI KUJASALO, KOMPOSITION.

A tergo sign. 1.9.2007. Olja på duk, uppfodrad på skiva 40x40 cm.

Slutpris 1 470 EUR
Utropspris
1 000 EUR

Slutpris
1 470 EUR

Grönglaserad. Diam. 57 cm.

Slutpris 2 500 EUR
Utropspris
1 500 EUR

Slutpris
2 500 EUR
HENRIETTA LEHTONEN, "VIRIDIAN LANDSCAPE".

A tergo sign. -91. Olja på duk, lasering och torr pensel, 159x129,5 cm.

Slutpris 2 800 EUR
Utropspris
3 500 EUR

Slutpris
2 800 EUR
KAJ STENVALL, "EN I RELATION TILL TVÅ" 2007
(Kaj Stenvall på Jani Leinonen).

KAJ STENVALL, "EN I RELATION TILL TVÅ" 2007 (Kaj Stenvall på Jani Leinonen).

Jani Leinonens originalverk ”Elovena (The End)", 2006, trimmad av Kaj Stenvalls som ”En i relation till två", 2007 som en del av projektet Janin Taidetuunaamo år 2007. Sign. Kaj Stenvall. Olja på duk 130x90 cm.

Utropspris
15 000 EUR
KERTTU NURMINEN, TVÅ GLASSKULPTURER. Fisk. Sign. K. Nurminen, Nuutajärvi. Början av 1990-talet.

Flerfärgat filigranglas. Höjd ca 18 cm, längd ca 29 cm.

Slutpris 640 EUR
Utropspris
800 EUR

Slutpris
640 EUR
KERTTU NURMINEN, GLASSKULPTUR, sign. Kerttu Nurminen Nuutajärvi Notsjö 1991.

Klart blåst glas, sanblästrat mönster. Höjd 50,5 cm.

Slutpris 800 EUR
Utropspris
1 000 EUR

Slutpris
800 EUR
ALVAR GULLICHSEN, "LAZAGNE NELLO SPAZIO".

A tergo sign. 5.1.-95. Olja på duk 182,5x142 cm.

Slutpris 5 350 EUR
Utropspris
3 000 EUR

Slutpris
5 350 EUR
LEENA NIO, "BESÖK".

LEENA NIO, "BESÖK".

A tergo sign. 2010. Olja på duk 150x130 cm.

Slutpris 3 100 EUR
Utropspris
3 000 EUR

Slutpris
3 100 EUR
ANDREI ROITER, "MY PROFESSION IS TO BE ANDREI ROITER".

A tergo sign. 1999. Olja på duk 25x40 cm.

Utropspris
1 500 EUR
HEIKKI ORVOLA, POKAL. Sign. Heikki Orvola, Nuutajärvi Notsjö. 1970-tal.

Blått och rött glas. Höjd 20 cm, diam. 16 cm.

Slutpris 300 EUR
Utropspris
500 EUR

Slutpris
300 EUR
HARRI KOSKINEN, POKAL. Sign. Harri Koskinen, Nuutajärvi. Sent 1990-tal.

Flerfärgat glas. Höjd 18,5 cm.

Slutpris 242 EUR
Utropspris
400 EUR

Slutpris
242 EUR
MARJATTA TAPIOLA, "HUND OCH MINOTAUROS".

Sign. 2010. Tempera på duk 200x240 cm.

Slutpris 18 200 EUR
Utropspris
10 000 EUR

Slutpris
18 200 EUR