782533
Paavo Tynell
(1890-1973)
Paavo tynell, golvlampa. stämplad tt, taito oy, 9602. 1930 tal

PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Stämplad TT, Taito Oy, 9602. 1930-tal.

Mässing. Foten beklädd med rotting, linneskärm. Höjd 160 cm.

Smärre slitage. Skärmen senare. Ej funktionstestad.

Övrigt

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Slutpris
4 900
52 573
5 440
Utropspris
3 500 EUR
Budhistorik (23 bud)
25 apr 2016 11:34
4 900 EUR
8
25 apr 2016 11:33
4 700 EUR
25 apr 2016 11:33
4 500 EUR
8
25 apr 2016 11:33
4 400 EUR
25 apr 2016 10:53
4 200 EUR