785648
Paavo Tynell
(1890-1973)
Paavo tynell, taklampa. tillverkad av idman, 1950 tal

PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Idman, 1950-tal.

Femarmad. Polerad mässing, kupor i matterat glas samt skärmar i pergament. Höjd 73 cm.

Smärre slitage. Ej funktionstestad.

Övrigt

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Slutpris
470
5 020
519
Utropspris
1 200 EUR
Budhistorik (8 bud)
25 apr 2016 4:27
470 EUR
25 apr 2016 4:27
450 EUR
22 apr 2016 21:40
370 EUR
22 apr 2016 21:40
350 EUR
21 apr 2016 18:50
320 EUR